//-->

TURKIYE BASBAKANLARI



Türkiye Kurtuluş Savaşı Dönemi Başbakanları
SIRA NO
FOTOĞRAFI
ADI SOYADI
GÖREVE GELME TARİHİ
GÖREVİ BIRAKMA TARİHİ
SİYASİ PARTİ İSMİ
1
 
Mustafa Fevzi Paşa (Çakmak)
24.01.1921
19.05.1921
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
2
 
Mustafa Fevzi Paşa (Çakmak)
19.05.1921
09.07.1922
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
3
 
Hüseyin Rauf Bey (Orbay)
12.07.1922
04.08.1923
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
4
 
Ali Fethi Bey (Okyar)
14.08.1923
27.10.1923
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
Türkiye Cumhuriyet Dönemi Başbakanları
SIRA NO
FOTOĞRAFI
ADI SOYADI
GÖREVE GELME TARİHİ
GÖREVİ BIRAKMA TARİHİ
SİYASİ PARTİ İSMİ
1
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 1. hükûmeti
01.11.1923
06.03.1924
Halk Fırkası
2
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 2. hükûmeti
06.03.1924
22.11.1924
Halk Fırkası
3
Ali Fethi Bey
22.11.1924
03.03.1925
Cumhuriyet Halk Fırkası
4
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 3. hükûmeti
04.03.1925
01.11.1927
Cumhuriyet Halk Fırkası
5
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 4. hükûmeti
01.11.1927
27.09.1930
Cumhuriyet Halk Fırkası
6
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 5. hükûmeti
27.09.1930
04.05.1931
Cumhuriyet Halk Fırkası
7
 
Mustafa İsmet Paşa (İnönü), 6. hükûmeti
04.05.1931
01.03.1935
Cumhuriyet Halk Fırkası
8
 
Mustafa İsmet İnönü, 7. hükûmeti
01.03.1935
25.10.1937
Cumhuriyet Halk Partisi
9
 
Mahmud Celal Bayar, 1. hükûmeti
25.10.1937
11.11.1938
Cumhuriyet Halk Partisi
10
 
Mahmud Celal Bayar, 2. hükümeti
11.11.1938
25.01.1939
Cumhuriyet Halk Partisi
11
 
Refik İbrahim Saydam, 1. hükümeti
25.01.1939
03.04.1939
Cumhuriyet Halk Partisi
12
 
Refik İbrahim Saydam, 2. hükümeti
03.04.1939
08.07.1942
Cumhuriyet Halk Partisi
 
 
Ahmet Fikri Tüzer
08.07.1942
09.07.1942
Cumhuriyet Halk Partisi
13
 
Mehmet Şükrü Saraçoğlu, 1. hükümeti
09.07.1942
09.03.1943
Cumhuriyet Halk Partisi
14
 
Mehmet Şükrü Saraçoğlu, 2. hükümeti
09.03.1943
07.08.1946
Cumhuriyet Halk Partisi
15
 
Mehmet Recep Peker
07.08.1946
10.09.1947
Cumhuriyet Halk Partisi
16
 
 
 
Hasan Hüsnü Saka, 1. hükümeti
10.09.1947
10.06.1948
Cumhuriyet Halk Partisi
17
Hasan Hüsnü Saka, 2. hükümeti
10.06.1948
16.01.1949
Cumhuriyet Halk Partisi
18
Mehmet Şemsettin Günaltay
16.01.1949
22.05.1950
Cumhuriyet Halk Partisi
19
 
Ali Adnan Ertekin Menderes, 1. hükümeti
22.05.1950
09.03.1951
Demokrat Parti
20
 
Ali Adnan Ertekin Menderes, 2. hükümeti
09.03.1951
17.05.1954
Demokrat Parti
21
 
Ali Adnan Ertekin Menderes, 3. hükümeti
17.05.1954
09.12.1955
Demokrat Parti
22
 
Ali Adnan Ertekin Menderes, 4. hükümeti
09.12.1955
25.11.1957
Demokrat Parti
23
 
Ali Adnan Ertekin Menderes, 5. hükümeti
25.11.1957
27.05.1960
Demokrat Parti
24
 
Cemal Gürsel, 1. hükümeti
27.05.1960
05.01.1961
Sivil olmayan hükümet
25
 
Cemal Gürsel, 2. hükümeti
05.01.1961
27.10.1961
Sivil olmayan hükümet
 
 
Emin Fahrettin Özdilek
27.10.1961
20.11.1961
Sivil olmayan hükümet
26
 
Mustafa İsmet İnönü, 8. hükümeti
20.11.1961
25.06.1962
Cumhuriyet Halk Partisi
27
 
Mustafa İsmet İnönü, 9. hükümeti
25.06.1962
25.12.1963
Cumhuriyet Halk Partisi
28
 
Mustafa İsmet İnönü, 10. hükümeti
25.12.1963
20.02.1965
Cumhuriyet Halk Partisi
29
 
Suad Hayri Ürgüplü
20.02.1965
27.10.1965
Adalet Partisi
30
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 1. hükümeti
27.10.1965
03.11.1969
Adalet Partisi
31
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 2. hükümeti
03.11.1969
06.03.1970
Adalet Partisi
32
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 3. hükümeti
06.03.1970
26.03.1971
Adalet Partisi
33
 
İsmail Nihat Erim, 1. hükümeti
26.03.1971
11.12.1971
Milli Birlik hükümeti
34
 
İsmail Nihat Erim, 2. hükümeti
11.12.1971
22.05.1972
Milli Birlik hükümeti
35
 
Ferit Sadi Melen
22.05.1972
15.04.1973
Geçici hükümet
36
 
Mehmet Naim Talu
15.04.1973
26.01.1974
Geçici hükümet
37
 
Mustafa Bülend Ecevit, 1. hükümeti
26.01.1974
17.11.1974
Cumhuriyet Halk Partisi
38
 
Mahmut Sadi Irmak
17.11.1974
31.03.1975
Geçici hükümet
39
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 4. hükümeti
31.03.1975
21.06.1977
Adalet Partisi
40
 
Mustafa Bülend Ecevit, 2. hükümeti
21.06.1977
21.07.1977
Cumhuriyet Halk Partisi
41
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 5. hükümeti
21.07.1977
05.01.1978
Adalet Partisi
42
 
Mustafa Bülent Ecevit, 3. hükümeti
05.01.1978
12.11.1979
Cumhuriyet Halk Partisi
43
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 6. hükümeti
12.11.1979
12.09.1980
Adalet Partisi
44
 
Saim Bülend Ulusu
21.09.1980
13.12.1983
Sivil olmayan hükümet
45
 
Turgut Özal, 1. hükûmeti
13.12.1983
21.12.1987
Anavatan Partisi
46
 
Turgut Özal, 2. hükûmeti
21.12.1987
31.10.1989
Anavatan Partisi
 
 
Ali Hüsrev Bozer
31.10.1989
09.11.1989
Anavatan Partisi
47

Yıldırım Akbulut
09.11.1989
23.06.1991
Anavatan Partisi
48
 
Ahmet Mesut Yılmaz, 1. hükümeti
23.06.1991
20.11.1991
Anavatan Partisi
49
 
Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 7. hükümeti
20.11.1991
16.05.1993
Doğru Yol Partisi
 
 
Erdal İnönü
16.05.1993
25.06.1993
Sosyaldemokrat Halkçı Parti
50
 
Tansu Penbe Çiller, 1. hükümeti
25.06.1993
05.10.1995
Doğru Yol Partisi
51
 
Tansu Penbe Çiller, 2. hükümeti
05.10.1995
30.10.1995
Doğru Yol Partisi
52
 
Tansu Penbe Çiller, 3. hükümeti
30.10.1995
06.03.1996
Doğru Yol Partisi
53
 
Ahmet Mesut Yılmaz, 2. hükümeti
06.03.1996
28.06.1996
Anavatan Partisi
54
 
Necmettin Erbakan
28.06.1996
30.06.1997
Refah Partisi
55
 
Ahmet Mesut Yılmaz, 3. hükümeti
30.06.1997
11.01.1999
Anavatan Partisi
56
 
Mustafa Bülent Ecevit, 4. hükümeti
11.01.1999
28.05.1999
Demokratik Sol Parti
57
 
Mustafa Bülent Ecevit, 5. hükümeti
28.05.1999
19.11.2002
Demokratik Sol Parti
58
Abdullah Gül
19.11.2002
12.03.2003
Adalet ve Kalkınma Partisi
59
 
Recep Tayyip Erdoğan ,1.hükümeti
12.03.2003
29.08.2007
Adalet ve Kalkınma Partisi
60
 
Recep Tayyip Erdoğan 2.hükümeti
29.08.2007
06.07.2011
Adalet ve Kalkınma Partisi
61    Recep Tayyip Erdoğan 3.hükümeti  06.07.2011  28.08.2014  Adalet ve Kalkınma Partisi
62 Ahmet Davutoğlu 28.08.2014 Göreve Devam Adalet ve Kalkınma Partisi

İçişleri bakanı Ahmet Fikri Tüzer; Refik Saydamın görevi başında vefat etmesi üzerine, Şükrü Saracoğlu 9 Temmuz 1942'de 13. hükümeti kurmadan önce 12. hükümette bir günlüğüne başbakanlık görevini üstlendi.
 
Emin Fahrettin Özdilek; 26 Ekim 1961'de Cemal Gürsel'in Cumhurbaşkanlığı görevi başladığı için Başbakanlık görevini 27 Ekim 1961 – 20 Kasım 1961 tarihleri arasında geçici olarak yürüttü.
 
Ali Hüsrev Bozer; Turgut Özal'ın 31 Ekim 1989 tarihinde Cumhurbaşkanlığına seçilmesi üzerine boşalan yerine 9 Kasım 1989 tarihine dek vekâlet etti.
 
Erdal İnönü; Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanlığına seçilmesi üzerine boşalan yerine 16 Mayıs 1993–25 Haziran 1993 tarihleri arasında vekâlet etti.




Bu sayfa hakkındaki yorumlar:
Yorumu gönderen: Yasir( yajduhotmail.com ), 31.05.2016, 15:46 (UTC):
Baskan Binaliyi niye koymadin

Yorumu gönderen: pro link building( Statham7564yahoo.com ), 25.09.2013, 00:40 (UTC):
svQ6WM Major thankies for the article.Really thank you! Much obliged.

Yorumu gönderen: news( Altman1134yahoo.com ), 26.07.2013, 06:58 (UTC):
sCnBOf I really enjoy the blog post.Much thanks again. Really Cool.

Yorumu gönderen: gucci outlet store( imdbeevkiqlgmail.com ), 13.06.2013, 19:44 (UTC):
Sneak A Peek At This Web-site

Yorumu gönderen: seo service( Kuh6934yahoo.com ), 28.05.2013, 06:19 (UTC):
jMW3IP Hey, thanks for the blog post. Great.



Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:
Bugün 129 ziyaretçi (191 klik) kişi burdaydı!

Zaman En İyi İlaçtır


İlleri Tanıyalım
*************************
The Provinces Of
Turkey


BÖLGELERİMİZ

AMACIMIZ

Hoş Geldiniz

Sitemde siz değerli ziyaretçilerimize Türkiyemiz ile İllerimiz hakkında genel bilgiler vermeyi amaçladım. Saygılarımla

OUR PURPOSE

Welcome

In Turkey with our site visitors with general information about the province was intended to give. Best regards

MENÜ

TSK İLE İLGİLİ WEB SAYFALARI

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ

GN.K.B. K.K.K. D.K.K.

H.K.K. J.GN.K. S.G.K.

ASKERİ SİTELER

M.S.B. H.AK.K. GATA

BİOEM TMMM AS.MÜZ

ASKERİ VAKIFLAR

ME.CİK TSK.EL. TSK.G.

TSK.D. TSK.S. TSK.E.

ASKERİ DERNEKLER

TÜMGAZİDER THMGŞDYD

TESUD TEMAD

EMUJAD

EMUZDER